WHAT ARE YOU LOOKING FOR?

Popular Tags

Λεπτομέρειες αξιολόγησης

4.7 8
Εκπαιδευτήρια Δούκα
Ιδιωτικό Αττικής 70139
Ευτυχισμένοι για την επιλογή μας!
Γενική βαθμολογία
 
4.8
Ποιότητα εκπαίδευσης
 
5.0
Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
 
5.0
Διοίκηση σχολείου
 
5.0
Ενημέρωση γονέων
 
5.0
Κτιριακές εγκαταστάσεις
 
4.0
Αθλητικές εγκαταστάσεις
 
5.0
Επιπλέον εγκαταστάσεις
 
5.0
Χρήση τεχνολογίας στην εκπαίδευση
 
5.0
Επιπλέον δραστηριότητες
 
5.0
Παρεχόμενες υπηρεσίες σε σχέση με τα δίδακτρα
 
4.0
Ψάξαμε πολύ για να βρούμε το «σωστό» σχολείο για το γιό μας. Ξεκινώντας από έναν μικρό και οικογενειακό παιδικό σταθμό, ο οποίος τον βοήθησε να αντιμετωπίσει το φόβο του αποχωρισμού και να κοινωνικοποιηθεί με τους συνομηλίκους του, αποφασίσαμε να επιλέξουμε ως νηπιαγωγείο, το σχολείο εκείνο στο οποίο θα συνέχιζε και στα επόμενα επίπεδα την εκπαίδευσή του. Η βασική μας ανησυχία ήταν μήπως τα καλά μεγάλα σχολεία ήταν πολύ «μεγάλα» για αυτόν. Δεν θέλαμε ένα σχολείο που θα τον αντιμετώπιζε ως έναν ακόμη «πελάτη». Στα Εκπαιδευτήρια Δούκα βρήκαμε τελικά αυτό ακριβώς που αναζητούσαμε. Αν και μεγάλο σχολείο, κρατά τον οικογενειακό του χαρακτήρα. Από την πρώτη στιγμή, κάθε παιδί είναι μια πραγματικά ξεχωριστή οντότητα. Μου έκανε πολύ μεγάλη εντύπωση η πρώτη συνάντηση γονέων που πραγματοποιήθηκε τον Οκτώβρη. Είχα τόσα πολλά που ήθελα να πω στη δασκάλα του. Να την ενημερώσω για το χαρακτήρα του. Για τα ευαίσθητα σημεία του και για τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να τον «κερδίσει». Έμεινα πραγματικά έκπληκτη, όταν πριν προλάβω να μιλήσω, η ίδια η δασκάλα μου είπε για το παιδί μου αυτά που εγώ είχα σκοπό να της πω για αυτόν! Και όχι μόνο η βασική δασκάλα του. Η δασκάλα των Αγγλικών (γίνεται απίστευτη δουλειά!), της μουσικής (γνωρίζει το κάθε παιδί ξεχωριστά και μιλάει γι’ αυτό σαν να το ξέρει χρόνια), η δασκάλα της κολύμβησης, ο δάσκαλος της γυμναστικής, όλοι είναι κοντά στα παιδιά και ενδιαφέρονται για την ιδιαίτερη προσωπικότητά τους.
Το πιο σημαντικό όμως τελικά είναι μάλλον η άποψη του δικού μου του παιδιού για το σχολείο του. Από την πρώτη κι όλας ημέρα, που ανησυχούσα τόσο για τη νέα προσαρμογή του, γύρισε στο σπίτι ενθουσιασμένος! Ξυπνάει το πρωί με χαρά και γυρίζει με ακόμη μεγαλύτερη! Περιμένουμε με χαρά (και όχι αγωνία πλέον) τον ερχομό του Σεπτέμβρη και την έναρξη της Α’ Δημοτικού. Πιστεύω πως το σχολείο του θα τον βοηθήσει σε όλα τα επίπεδα της εκπαίδευσής του, καθώς ήδη φαίνεται πως γίνεται πολύ καλή και πολύ μελετημένη δουλειά σε όλα!

Στοιχεία αξιολογητή

Γονέας
Σας βοήθησε αυτή η αξιολόγηση; 21 20

Σχόλια

Έχετε ήδη λογαριασμό; ή Δημιουργία λογαριασμού

Publish the Menu module to "offcanvas" position. Here you can publish other modules as well.
Learn More.